Sille taş ocakları bir kısım ocakların tersine normal toprak seviyesinin üzerinde küçük dağ kümeleri şeklinde oluşmuştur. Bu yüzden  hurda olarak adlandırılan küçük taşların ve taşın üzerini örten toprak kümesinin ocağın dışına çıkartılması kolaylaşmaktadır. Taş tesbit edilen arazinin üzerini örten 0 cm ile 1 metre arasında değişen toprak örtü kaldırılır. Taşın oluşum şekline göre söküm işine başlanır. Verimli ve iş çıkan taş yapısı toprak seviyesine paralel olarak oluşmuş olanlardır. Toprağa dik olacak (toprağa saplanmış )şekilde olan taş oluşumunun sökülmesi biraz daha zordur.

Sille taşı tabakalar şeklinde oluştuğu için işlemesi kolay olmakla beraber bilmeyen birisinin kolay kırılacak yere değilde farklı taraftan vurması taşın uzun süre karşı koymasına sebep olur. Taş çıkarılan yer büyükse 1 den fazla ağızlık (işlenebilir taşın olduğu diger ağızlığa yeterli emniyet uzaklığı bulunan taş sökme ve kırma yeridir.) olur. Sökülecek taşın büyüklüğüne göre küçük ise (balyoz,çivi,muhlu,çekiç gibi aletler kullanılarak) ,büyük ise delik delinip dinamit yerleştirilip patlatılarak yapılır. Sille taş ocaklarından çıkan taşın % 70 ‘i duvar yapımı için kullanıldığından taşın işlenmesine ihtiyaç olmayıp taş çıkaran ustanın yani ağızlık sahibinin mahareti ile büyüklükleri ayarlanır. Duvar yapımında kullanılacağından ve talebin rahat karşılanabilmesi için genellikle delik delinip patlayıcı kullanılarak büyük kayalar indirilir. Bu tür işlemlerde 10-15 metre küp civarına kadar  bloklar kopabilir bu kadar bir bloğu dağdan koparabilmek için bazen birkaç delik delip patlayıcı yerleştirmek gerekebilir. Bu delikler önceleri bir tarafı sivri ve ucunda elmas olan uzun çelik çubuklarla ve balyozla vurarak delinmesine rağmen sonraları bu işlem kompresörlerle yapılmağa başlanmıştır. Kopan bu bloklar usta tarafından taşın oluşum şekli göz önüne alınarak  yani oluşuma paralel olan çizgi üzerinde farklı yerlere çekiçle yuva açılıp bu yuvaya çiviler çakılarak ve çatladıkça bu çiviler kalınlaştırılarak daha küçük parçalar koparılır. Bunlarda tekrar bir kişinin ancak kaldırabileceği parçalara ayrılır. Bazen taş çivi ve çekice gerek kalmadan da balyoz ile istenilen büyüklükte kırılabilir bu ustanın bolyozu taşın neresine vuracağını bilmesine bağlıdır.

Kırılan taşın  çok küçüklü olması talep edilmez ve yapı ustaları tarfından sevilmez ve bunlar helik olarak adlandırılır. Bir taş ustası günde 2 kamyon civarında taş hazırlayabilir. Hazırlanan bu taşla birlikte dökülen toprak ve taş kırıntıları ayak altından el arabaları ile ocağın çalışmaya engel olmayacak yerine taşınır. Genellikle patlayıcı kullanımı işin ehli olanlar tarafından yapılır büyük titizlik gösterilmesi gerekir her an patlayıcının darbe alması veya yeterli miktarda fitil konulmaması yüzünden kazalar olabilir. Büyük parçalar koparılmayacaksa taşın sökülmesi çekiç ve çivi yardımıyla taşlar dağdan kaparılmaya ve muhlu lar vasıtası ile yerinden oynatılarak bulunduğu yerden çalışma seviyesine indirilirler.

Büyük bloklar halinde koparılan veya dağdan kullanılacak yere uygun özelliklerde işlenmeye elverişli olduğu görülen kapak taşı merdiven taşı. Fırın taşı olabilecek taşlar seçilir.Bu taşlar ocağın uzak bir köşesine götürülerek burada bu taşı istenilen ebat da istenilen şekil e getirecek ehil ellere bırakılır.Bura da talebe göre bu taşlara şekil verilir bu bazen merdiven ,bazen döşeme, bazen fırın taşı ,bazen mezar taşı,bazen de süs olarak kullanılan bir taş olarak karşımıza çıkar.

Bir yanıt yazın

Telefonlar
Celalettin usta 0543 362 31 46
Menü